Buli sofőr – Tombol a „Buli sofőr” program

Brüsszelben, az EU égisze alatt évek óta működik egy EFRD nevű szervezet (European Forum for Responsible Drinking – a Mérsékelt és Felelősségteljes Italfogyasztás Európai Fóruma), amelynek munkájában 18 ország vesz részt, köztük hazánk is.

Magyarországon három éve tíz nagy hazai és világszerte működő szeszesitalt gyártó és forgalmazó cég alakította meg a HAFRAC nevű szervezetet (Hungarian Association for Responsible Alcohol Consumption – Magyar Szövetség a Kulturált Alkoholfogyasztásért), amelynek célja azonos az Európai Fórum (EFRD) alapelvével és itthon ennek szellemében tevékenykedik.
Mind az európai országok, mind a magyar szervezetek elsődleges célja az alkoholnak, (mint élvezeti cikknek) a társadalommal történő megértetése, a szeszesital gyártók és a fogyasztásban érdekelt szereplők közötti sikeres párbeszéd előmozdítása. Bátorítsa a pozitív, és szorítsa vissza a negatív italfogyasztási szokásokat.

A HAFRAC tevékenysége során több sikeres programot dolgozott ki, hogy felhívja a fogyasztók figyelmét a felelős és kulturált alkoholfogyasztásra.
A „Vezet vagy iszik”, a „Buli sofőr” és a majdani a „Tudod-e hol a határ” elnevezésű akciók során külön hangsúlyt helyeznek a fiatalokra, akiket egyúttal igyekeznek minél jobban bevonni a programok kidolgozásába is.

2005-ben kezdődött – elsőként az országban – a ”Buli Sofőr” program, amely 2006 nyarán-őszén teljesediett ki. A program lényege, hogy speciális „Buli Sofőr”-ös trikókba öltözött fiatalok látogatnak meg Budapesten, Balatonon és vidéki városokban kb. 50-70 szórakozóhelyet, és megkérdezik az ott lévő fiatalokból álló társaságokat, hogy van-e köztük Buli sofőr, vagyis olyan önként felajánlkozó személy, aki aznap este lemond az alkohol fogyasztásáról, és a szórakozás végén a barátait autóján hazaviszi. Ha a válasz pozitív, akkor ajándékot kapnak, melyet a Coca-Cola Magyarország ajánlott fel. Ha nincs ilyen a társaságban, a hostessek felhívják a figyelmet az ittas vezetés veszélyére.

Magyarországon az éves szeszesital fogyasztás szintje 3,4-3,5 abszolút liter/fő, amely során kedvező tendencia, hogy a magyarok kevesebbet isznak, de a jobb minőségű italokat részesítik előnyben.
Az alkoholfogyasztás kultúráltságáért létrejött hazai szervezet, a HAFRAC az elmúlt évben tevékenyen hozzájárult ahhoz, hogy az ittasan okozott közúti balesetek száma –megtörve a 2001-2004 közötti emelkedő tendenciát – a 2005 évben csökkent, (2004-ben 2909 eset, az összesnek 13,9 %-a, 2005-ben 2372 eset, az összesnek 12,4 %-a), amely azt bizonyítja, hogy a társadalomban működő civil kezdeményezések hathatósan tudják elősegíteni a kedvező folyamatokat.

„Közlekedésbiztonsági és vezetéstechnikai továbbképzés mentőgépkocsivezetők részére” – a 2005 évi projekt folytatása

Nagy várakozás előzte meg a mentőgépkocsi-vezetők 2006-ra tervezett továbbképzését. Először a dunaújvárosi vezetéstechnikai pálya adott otthont a továbbképzésnek. Ez az oktatás a GRSP Magyarország Egyesület támogatásával jött létre.

Megjelenés a „Biztonságos utakon a XXI. században” konferencián

A GRSP Magyarország Egyesület egy standdal mutatkozott be a 2006. október 25-27-én megrendezett „Biztonságos utakon a XXI. században” konferenciához kapcsolódó közlekedésbiztonsági kiállításon.

Feliratkozás

A Partnerség a Közlekedésbiztonságért Egyesület
hírlevelére.

Belépés az egyesületbe

A Partnerség a Közlekedésbiztonságért Egyesület várja új tagjait!

Ezt a projektet látta már?